JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Zbulohet planeti unik! I madh sa Jupiteri, por 10 herë më i lehtë se ai
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20/01/2021 1:53

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një ekzoplanet unik është zbuluar nga një ekip shkencëtarësh planetarë dhe ky zbulim mund të ndryshojë kuptimin tonë se si formohen gjigandët e gazit si Jupiteri dhe Saturni. Analiza e WASP-107b, një ekzoplanet gjigand rreth 212 vjet dritë nga Toka, ka zbuluar se pavarësisht se është afërsisht sa madhësia e Jupiterit, planeti është 10 herë më i lehtë se gjigandi më i madh i gazit të Sistemit tonë Diellor, duke e bërë atë një nga ekzoplanetët më pak të dendur të zbuluar ndonjëherë.

WASP-107b, i cili siç është quajtur një planet "super-puff" ose "karamele pambuku", duket se do të ketë "implikime të mëdha" për të kuptuar kushtet e nevojshme për të krijuar gjigandët e gazit, sipas një studimi të ri të botuar në Revista Astronomike.

WASP-107b u zbulua për herë të parë në 2017 dhe mendohet të jetë më shumë se 16 herë më afër yllit të tij pritës, WASP107, sesa Toka me diellin.

Burimi:unilad. Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA