JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Nacionalistët turq provokuan me veprimin e fundit ndaj flamurit, reagon Ministria e Jashtme e Greqisë
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 27/09/2020 18:10

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ministria e Jashtme e Greqisë ka reaguar në lidhje me ngjarjen e djeshme ku nacionalistët turq provokuan duke ngjyrosur flamurin grek në ishullin Kastelorizo. Në deklaratë thuhej se veprime si ai rrisin perspektivat e de-përshkallëzimit të tensioneve. Ministria i bën thirrje Ankarasë që të çojë para drejtësisë përgjegjësit. Veprime të tilla të papranueshme kanë për qëllim të rrisin perspektivat e përshkallëzimit të tensioneve midis dy vendeve. Ne presim që autoritetet turke të dënojnë dhe hetojnë menjëherë incidentin, në mënyrë që ata që janë përgjegjës të mund të dalin para drejtësisë, thuhej në deklaratën e Ministrisë së jashtme Greke.

Ditën e djeshme heret në mëngjes, një ekip i inxhinierëve nacionalistë turq në Kastelorizo vizatuan mbi shkëmbinj flamurin grek dhe hodhën mbi të bojë të kuqe. Flamuri grek ishte vizatuar në shkëmbinjtë, mbi portin e ishullit në një zonë që të shihet edhe nga ana e Turqisë. Ndërkohë ende nuk ka pasur asnjë koment nga Turqia.

Burimi:Reuters|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania