JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Tha se kishte probleme mendore për t’u liruar nga burgu, gjykata hedh poshtë pretendimin e Martin Shkrelit
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19/01/2021 23:39

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një gjykatës federal refuzoi kërkesën e ish-ekzekutivit farmaceutik Martin Shkreli për t'u liruar nga burgu, duke hedhur poshtë pretendimin e tij se shëndeti i tij i përkeqësuar. Gjykatësi i Qarkut amerikan Kiyo Matsumoto në Brooklyn tha se Shkreli, i cili pretendoi se shëndeti i tij mendor ka "pësuar një dëm të madh", nuk arriti të ofrojë "arsye të jashtëzakonshme dhe bindëse" për t'u liruar.

Shkreli, 37 vjeç njihet si “shqiptari më i urryer” ka astmë, ka kryer rreth gjysmën e dënimit të tij shtatë-vjeçar për mashtrim dhe komplot të letrave me vlerë në një burg me siguri të ulët në Allenwood, Pennsylvania. Ai pohoi se kushtet e mbylljes për të luftuar COVID-19, duke përfshirë kontaktin e kufizuar me të tjerët dhe një dietë të rëndë me sanduiçe me gjalpë kikiriku dhe pelte, e kanë dobësuar sistemin e tij imunitar dhe kanë rritur rrezikun e tij për tu prekur nga sëmundja.

Shkreli gjithashtu tha se ai nuk ka qenë në gjendje të mbrojë në mënyrë efektive kundër një procesi civil ku Komisioni Federal i Tregtisë i SH.B.A.-së dhe shtatë shtete thanë se ai u përpoq të bllokonte versionet gjenerike të ilaçit që shpëtonte Daraprim. Por gjykatësi tha se çrregullimet e shëndetit mendor nuk janë një faktor rreziku për COVID-19, dhe një ekspert i shëndetit mendor e gjeti Shkrelin "të qëndrueshëm". Matsumoto gjithashtu tha se "edhe pse çështjet gjyqësore nga burgu mund të jenë më të vështira, është larg nga e pamundura".

Shkreli ka të drejtë të lirohet në shtator 2023. Me nofkën "Pharma Bro", Shkreli u dënua në vitin 2017 për mashtrim të investitorëve në dy fonde mbrojtëse dhe përpjekje për të rritur çmimin e aksioneve të një kompanie bioteknologjie që ai drejtonte. Ai u qortua gjerësisht për rritjen e çmimit të Daraprim, i cili trajton një infeksion potencialisht fatal të njohur si toksoplazmozë, me më shumë se 4,000% brenda natës në 750 dollarë nga 17,50 dollarë kur drejtoi një kompani tjetër, Turing Farmaceutikë.

Burimi:newstrust. Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA