JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Tjetër skandal në spitalet Covid! Pacienti në intubim, punonjësit i marrin paratë nga karta bankare, i lënë vetëm 2 mijë lekë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19/01/2021 21:45

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Skandalet nga spitalet Covid në vendin tonë sa vijnë e shtohen. Para pak ditësh u bë publik lajmi se Tire Alldervishaj, sanitarja e spitalit “Shefqet Ndroqi” kishte marrë 8 milionē lekë vajzës së një pacienteje me Covid e cila më pas kishte ndërruar jetë. Ndërkohë mbrëmjen e sotme në TvKlan u bë publik një tjetër skandal në sistemin shëndetësor dhe kësaj radhe në Spitalin Infektiv ose në spitalin Covid 1. Një qytetar, djali i një 58-vjeçari, ka denoncuar se babait të tij, i cili ishte i shtruar në spitalin Covid 1 pasi ishte infektuar me koronavirus, i kanë vjedhur paratë që kishte në portofol dhe kartën e kreditit.

Sipas denoncimit të tij, babai iu shtrua në spital më 22 Dhjetor 2020 dhe humbi jetën më 27 Dhjetor 2020. Djali thotë se para se të shtronte të atin në spital, i kishte dhënë portofolin me 202 mijë Lekë të vjetra, brenda së cilës ndodhej edhe karta e bankomatit së bashku me kodin pin. Por dy ditë përpara se babai të humbiste jetën, denoncuesi tregon se nga bankmati ishin tërhequr para me kartën e bankës që kishte lënë në portofolin e të atit.

Bëhet fjalë për datën 25 Dhjetor, kohë që përkon me ditën kur babai i denoncuesit ishte futur në intubim pasi gjendja e tij shëndetësore ishte përkeqësuar. Dy ditë pas këtij veprimi, më 27 Dhjetor babai i tij ndërroi jetë për shkak të Covid-19. Punonjësit e spitalit Covid 2 i kthyen denoncuesit sendet personale të babait. Ai vuri re se brenda portofolit mungonin 200 mijë Lekë të vjetra, por kishin mbetur vetëm 2 mijë Lekë të vjetra. Edhe karta e bankës së bashku me shënimin për kodin pin mungonte. Djali thotë se ka vënë në dijeni edhe infermieren, me të cilën fliste për shëndetin e të atit, por ajo ka refuzuar ta denoncojë këtë akt.