JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Mjekët në Wuhan filmohen fshehurazi duke pranuar se gënjyen për rrezikun e Covid-19
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19/01/2021 14:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mjekët kinezë janë filmuar fshehurazi duke pranuar se e dinin se sa i rrezikshëm ishte koronavirusi kur filloi të përhapej në Wuhan – por thanë se eprorët u thanë që të gënjejnë për këtë. Profesionistët mjekësorë në Wuhan thonë se ata dinin për vdekjet nga virusi që në dhjetor 2019, por ishte mesi i janarit para se Kina të informonte për herë të parë OBSH-në për një fatalitet. Ata gjithashtu kuptuan që virusi po kalonte mes njerëzve, por spitaleve u tha 'të mos thoshin të vërtetën' dhe thirrjet për të hequr dorë nga festimet e Vitit të Ri Hënor u refuzuan sepse autoritetet donin të "paraqisnin një shoqëri harmonike dhe të prosperuar".

Kjo video vjen në mes të presionit në rritje ndaj Kinës pasi një panel i mbështetur nga OBSH tha të hënën se Pekini ishte shumë i ngadaltë për t'iu përgjigjur shpërthimit, disa ditë pasi SHBA botoi pretendime të reja që sugjeronin se virusi mund të kishte dalë nga një laborator i Wuhan. Video gjithashtu shton një numër në rritje të provave se Kina gënjeu botën për fazat e hershme të shpërthimit të koronavirusit, duke e lejuar atë të kalonte në një pandemi globale. Kina së pari informoi OBSH-në për 27 raste të sëmundjes së atëhershme të panjohur më 31 dhjetor 2019, pa raportuar vdekje deri në mes të janarit. Por mjekët kinezë të filmuar fshehurazi nga një gazetar qytetar thonë se ata e dinin më parë se virusi ishte vdekjeprurës. Një mjek tha: 'Në të vërtetë, në fund të dhjetorit ose fillim të janarit, i afërmi i dikujt që unë njoh vdiq nga ky virus. Shumë nga ata që jetonin me të ishin gjithashtu të infektuar, duke përfshirë njerëz që njoh. '

Sipas një tregimi, mjekëve që morën pjesë në një takim spitali u 'u tha të mos flisnin' për natyrën e vërtetë të ngjitjes. 'Ne e dinim këtë virus të transmetuar nga njeriu në njeri. Por kur morëm pjesë në një takim në spital, na thanë të mos flisnim ', tha një mjek. 'Udhëheqësit e provincave u thanë spitaleve të mos thoshin të vërtetën.' Mjekët gjithashtu pretendojnë që autoritetet i dinin rreziqet e festimeve të Vitit të Ri Hënor, duke kuptuar se udhëtimi dhe turmat mund të 'përshpejtonin përhapjen e virusit'.

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA