JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Kush është Rejdi Sheqi? I biri i oligarkes me makinë 170 mijë euroshe, jetë përrallore me paratë e popullit
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 15/01/2021 18:17

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

E dini se cila është e përbashkëta e Rich Kids-ave shqiptarë? Të gjithë ata harxhojnë lekët e popullit shqiptar që prindërit e tyre i kanë marrë me ndihmën e shtetit nëpërmjet kompanive të tyre private falë tenderimeve publike. Ashtu siç historia ka treguar ndër vite, Buxheti i Shtetit është i destinuar të mbushë portofolat Fendi, Gucci e Armani të fëmijëve të oligarkëve shqiptarë.

Janë ata, fëmijët e politikanëve, oligarkëve dhe jo vetëm, që bëjnë jetën më luksoze që mund të keni parë ndonjëherë, jetë që fëmija i një shqiptari të thjeshtë mbase as nuk mund ta ëndërronte dot sa luksoze është realisht, e jo më ta prekë... Bëhet fjalë për argëtime “të vogla” si për shembull jahte gjigante, motorë uji, makina luksoze me vlerë marramendëse, pushime ëndërrimtare, veshje të markave të shtrenjta, bizhuteri me vlerë të frikshme e gjithçka tjetër që plotëson këtë panoramë të asaj çfarë mund të quhet “Ne s’dimë ku t’i çojmë lekët tuaja”.

Një nga këta personazhe, përshkrimin e të cilit e bëmë më lart, është padyshim Rejdi Sheqi. Djali i madh i oligarkes së Shëndetësisë, gruas së dytë më të pasur në Shqipëri, Merita Sheqit. Rejdi është një nga ata të rinj të cilët e shpenzon kohën e tij duke u marrë me biznesin e familjes Rejsi Farmën, kompania e cila ka përfituar miliarda lekë të shqiptarëve të varfër ndër vite nga Sektori i Shëndetësisë nëpërmjet tenderave publikë.

Paratë që qeveria i ka dhënë Sheqëve në shkelje, gojët e liga thonë se Rejdi nuk di si t’i shpenzojë, nisur nga dekorimi i zyrës me tapeta 1000-Eurosh, blerjet luksoze që bën, duke përfunduar tek orat Hublot, e deri tek makina e tipit McLaren blu me vlerë rreth 170.000€, por jo vetëm. Pronarë të një Maybach AMG, që zakonisht e përdor “shefja”, ashtu siç Rejdi quan të ëmën në dedikimet publike që i kushton.

Ajo çfarë vihet re, është se Rejdi Sheqi, shoqërohet nga disa djem të tjerë të pasur, fëmijë të oligarkëve të tjerë, që me siguri i bashkon shpenzimi i kohës duke menduar si të prishin për qejfe taksat tona. Duket se Rejdi ka patur në rrethin e tij shoqëror edhe “çuna problematikë”, përmendim këtu Jurgen Kurtin, të cilit iu bë atentat në mes të Tiranës sapo doli nga dera e shtëpisë.

Nisur nga fotot e shpërndara në rrjetet sociale, jeta e Sheqëve është një parajsë falë parave tona, duke folur thjesht që ambientet e brendshme të kompanive që zotërojnë dhe njërën prej shtëpive të tyre në Rolling Hills Residencies.

Një tjetër pikëpyetje e madhe që bie për organet e drejtësisë, është motivi se pse SPAK nuk vë si subjekt hetimi pasurinë e oligarkëve të Shëndetësisë, nisur nga Sheqët, duke marrë parasysh se shkeljet e hapura në procedurat e tenderimeve publike dhe shpërdorimi i taksave të qytetarëve shqiptarë nga shteti për përfitim të disa individëve?!

Saga e Sheqëve do të vazhdojë të bëhet publike nga mediat për qytetarët shqiptarë, deri në momentin që SPAK të hetojë burimet e pasurisë së tyre, të cilat sipas pasqyrave financiare të bizneseve që zotërojnë rezultojnë në vlera tejet të ulëta krahasuar me ato çfarë duhej të ishin bërë transparente.


|Portret Familjar| Si rropën Sheqët 5 MILIARD LEKË nga paratë e popullit shqiptar brenda vitit?!

Kompania e BOSS-es Shqiptare, Miliarda Lekë Tendera Shëndetësie nga Veriu në Jug të Shqipërisë

|Sheqët e Shëndetësisë| Tenderat MULTI-MILIARDËSH me taksat e shqiptarëve, i ndajnë me oligarkët e tjerë

Petrit Maho dhe Merita Sheqi, Oligarkët Motër e Vëlla që “GLLABËROJNË” Tenderat e Shëndetësisë në Shqipëri

*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst apo ato me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2020 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.