JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Naftëtarët e Ballshit hyjnë në grevë urie, punonjëset femra të gatshme t’iu bashkohen
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 28/09/2020 12:17

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Pak pasi paralajmëruan se do të futeshin në grevë urie, naftëtarët e Ballshit e kanë bërë konkret këtë veprim. I pari që është futur në grevën e urisë ka qenë kreu i Sindikatës së naftëtarëve, Sokol Dautaj, të cilit iu bashkuan dhe 9 punonjës të tjerë. BW raporton se edhe punonjëset femra të kësaj rafinerie kanë shprehur gatishmërinë e tyre për t’iu bashkuar grevës.

Ata u shprehën:

Greva e urisë do vijojë deri në zgjidhje. Kjo grevë është ekonomike. Të vijnë të plotësojnë kërkesat tona, në të kundërt le ta mbyllin rafinerinë. Kërkojmë mbrojtje nga deputetët e qarkut. Vetëm të vdekur dalim që ketu. Fëmijët tanë duan bukë.

Ndër të tjera Dautaj shtoi se kjo nuk është një grevë politike.

Ai tha:

Duke menduar se gjatë kësaj kohe të gjatë që naftëtarët janë në protestë që prej muajt janar jemi përpjekur me të gjitha forcat, me protesta, por indiferenca e tyre është tallëse. Ne i kemi dhënë opsionet tona; le të fillojë punë rafineria me njerëzit e duhur që mos të gjendemi në rrugë. Opsioni i dytë; le të mbyllet rafineria. Ne disponojmë vendimin e gjyqit, kërkojmë lekët, bukët e fëmijët. Nuk dimë se çfarë të kërkojmë më. S’ka rëndësi numri i protestuesve. Sikur një të rrijë në grevë urie, kauza qëndron. Cilido pronar të vijë, të dalë garant shteti. Ata po të kenë guximin dhe tagrin, le të vijnë mes naftëtarëve, të ofrojnë zgjidhje. Shoh se këtu ka mashtrim. Protesta e parë para portës së Rafinerisë, ishte paqësore.