JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Erdogan i del në mbrojtje Azerbajxhanit: Armenia, kërcënim i madh për paqen rajonale!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 27/09/2020 20:18

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i ka dalë në krah Azerbajxhanit për konfliktet e fundit të këtij shtei me Armeninë. Ai ka thënë se Armenia është kërcënimi më i madh për paqen në rajon. Ai ka njoftuar në Twitter se Turqia qëndron plotësisht pranë Azerbajxhanit dhe u ankua për "standardet e dyfishta" të komunitetit ndërkombëtar duke mos dënuar agresionin armen. Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Karabakun e Epërm, ose rajonin e Nago-Karabakut, një territor i njohur ndërkombëtarisht si i Azerbajxhanit.

Erdogan shkroi në Twitter:

Komuniteti ndërkombëtar, i cili nuk ka qenë në gjendje të japë përgjigjen e nevojshme ndaj agresionit provokues të Armenisë, po tregon edhe një herë standardet e dyfishta.

Kujtojmë se tensionet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit janë ndezur ditën e sotme në kufirin Nagorni-Karabak.

Burimi: aa.com|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania