JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Pamje rrëqethëse/ Tërmeti “shkund” abazhurin brenda kishës në Greqi
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 27/09/2020 14:58

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Tërmeti fuqishëm që ra këtë të dielë në orën 01:50 në Greqi ishte vërtet tronditës. Mediat greke kanë publikuar video nga tërmeti i fortë, që goditi vendin. Videoja ka regjistruar momentin e frikshëm brenda një Kishe në Karyes, ku shihet se gjithçka lëkundet nga tërmeti i fortë me magnitudë 5.2 të shkallës Rihter. Tërmeti i fortë ndodhi zonën e detit, 22 kilometra në jugperëndim të malit Athos, pas tërmetit me madhësi 4.2 në 22:39 të mbrëmjes së kaluar, duke u përqendruar në të njëjtën zonë. Tërmeti i fundit u ndje në manastir, gjatë vigjiljes së Kryqit të Shenjtë, (Mali Athos ndjek kremtimin e kalendarit të vjetër, trembëdhjetë ditë ndryshe nga kalendari i ri). Ai u pasua nga tërmete të tjerë me madhësi më të ulët, ku më i madhi ishte me magnitudë 3.9 në 2:09 të mëngjesit, me të njëjtën epiqendër, pa raportuar dëme.

Burimi: Top-news| Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA